Novinky a články - apartmány na predaj, dom pri mori, ostrov Vir

Chorvátsko - Severná Dalmácia

Oblasť Severnej Dalmácie sa rozkladá medzi Karlobagom a mysom Zečevo. Možno ju rozdeliť na dva celky, ktoré sa od seba značne odlišujú prírodnými podmienkami a následne aj možnosťami využitia v cestovnom ruchu.

Severnú časť možno charakterizovať ako takmer ľudoprázdnu skalnatú pustatinu, ktorú tvorí úzky pás pobrežia medzi morom a prudkými zrázmi Velebitu. Tadiaľto vedie známa magistrála s nespočetnými serpentínami. Dnes je však už dostupnosť tejto lokality vyriešená diaľnicou Záhreb-Split. Prívetivejšia časť Severnej Dalmácie začína letoviskom Starigrad-Paklenica, kde už hory pozvoľna ustupujú smerom do vnútrozemia. Väčšina tunajších rekreačných miest sú skôr menšie letoviská, ktoré sú však veľmi obľúbené pre svoj pokoj a atmosféru rybárskych osád. Výnimkou potvrdzujúcou pravidlo sú frekventovanejšie centrá ako Biograd na Moru, Vodice alebo Primošten.

Klimatické podmienky

Prevláda príjemné stredozemné podnebie s veľkým počtom slnečných dní a suchými, horúcimi letami. Počas letných mesiacov sa priemerná teplota vzduchu pohybuje v rozmedzí 26-28 °C, teplota mora 24-25 °C.

Pláže

Severná Dalmácia láka svojich návštevníkov svojim čistým morom a peknými okruhliakovými plážami, kontrastujúcimi s mohutnou hradbou hôr, ktorá ako keby sa dvíhala priamo z mora. Pláže, ktoré sú zväčša menšie a ukryté medzi skalami, lemujú bujné borovicové lesy a háje, ktoré poskytujú celodenný tieň. Ak túžite po rušnejších miestach, navštívte napríklad 4 km dlhú pláž pri meste Vodice. Je veľmi populárna medzi mladými ľuďmi, ktorí oceňujú jej rôznorodosť a možnosti zábavy. Pláž Zaton pri Zadare, ktorá patrí medzi tie najbezpečnejšie a najlepšie vybavené, zase ocenia najmä rodiny s deťmi. Aj Severná Dalmácia má svoje ostrovy ako Dugi Otok, Ugljan či Murter, na ktorých nájdete aj pieskové pláže, z ktorých mnohé sú vyhradené pre vyznávačov nudizmu.

Aktívny odpočinok

Sú to aj dobré podmienky pre vodné športy, ktorými si tieto letoviská vydobyli svoje miesto. Na svoje si tu prídu najmä milovníci jachtingu, ktorým je k dispozícii niekoľko jachtárskych prístavov s bohatou ponukou služieb. Najväčším a naznámejším z nich je Marina Dalmacija alebo niektoré prístavy v Zadare. V Šibeniku sa pravidelne koná medzinárodný pretek vo windsurfingu. Pre rekreačné účely nájdete pod ochranným krytom píniových borovíc aj dostatok športovísk a ihrísk. Okolité hory a ich kaňony zase lákajú odvážnych horolezcov.


Fakultatívne výlety

Severná Dalmácia je bohatá na kultúrne historické pamiatky prvej triedy. Sústreďujú sa najmä Šibeniku, ktorý je so svojou katedrálou na zozname pamiatok UNESCO a v Zadare, kde môžete obdivovať mnohé románske pamiatky. Zaujímavé je aj mestečko Nin s najmenšou katedrálou na svete. Keď k tomu prirátate národné parky Paklenica, Krka alebo viac na severe unikátne Plitvické jazerá, nebudete zrazu vedieť, kam sa skôr vybrať.


Zábava a nočný život

Nočný život vo väčších strediskách sa nijako neodlišuje od toho, čo môžete očakávať. Bary, reštaurácie, diskotéky tu nemôžu chýbať. Niektoré miesta sú však vyhľadávané práve pre svoju komornosť a pokoj. Medzi najznámejšie udalosti v týchto končinách patrí Medzinárodný detský festival v Šibeniku, ktorý sa koná na prelome júna a júla. Zadar je zase každoročne hostiteľom divadelného festivalu Zadarsko kazališno ljeto.

Novinky o realitách e-mailom